Vasarai pagaliau imant šviesti ir artintis, griliai pasidaro aktualūs visiems, kas turi bent kokį žalią nuosavą plotą. Jame atšilus orams bus kažkas kepama. Kaip kepti grilyje ir ant jo?
Įsigyti grilį
Visų pirma, išsiaiškinkite, kokie griliai būna. Rasite ir atvirų šašlykinių, ir didelių puodų su dangčiais. Tam tikrus dalykus kepant geriau kepti atviresniame grilyje, kitus geriau užvožti. Griliais skiriasi ir savo dydžiu. Pačių didžiausių reikia restoranams, viešoms įstaigoms, o namams, savo šeimai pilnai pakanka ir mažesnio. Aišku, jeigu šeima labai gausi ir žinote, kad teks nuolat kišti ir kišti vis naujus ir vis kitus kepsniukus, daržoves, kad visi pavalgytų, tai galima ir didesnį pirkti – gal pavyks viską iškepti vienu kartu.
Užtikrinti saugumą
Reikia suprasti, kad griliai yra ne žaislai. Tai ugnies laužavietės, pritaikytos šiandieniniams poreikiams. Nuo senų senovės ugnimi gentyje rūpinasi tas, kas geriausiai ją moka pakurstyti, ši privilegija nesuteikiama bet kam. Tad ir jūsų kompanijoje grilio darbai turėtų būti patikėti tiems, kas moka juos atlikti. Reikia laikytis atsargumo priemonių, nekepti ant sausos žolės, šalia degių aplinkos elementų. Kylantis gaisras gali nusinešti viską, kas brangiausia.